2. GARDENING

To dobry czas, żeby zrobić przegląd kwiatów w domach, na balkonach i tych w ogrodzie. Jeśli nie masz żadnej roślinki – zaadoptuj jakąś! Ci co uważają, że ogrodnictwo to dla nich żadne wyzwanie, niech spróbują wyhodować awokado! Ale zacznijmy od początku…

Naprawdę nie znam domu, w którym nie byłoby choćby jednej rośliny(na wszelki wypadek dodam, że za rośliną nazywam również sukulenty i zioła w doniczkach!). Rośliny to genialny filtr powietrza  i świetny dodatek dekoracyjny przestrzeni(często obecny w aranżacjach w szwedzkim stylu). Ale mogą się też okazać dumą właściciela i początkiem prawdziwego hobby. Jeśli masz ogród, to nic tak nie relaksuje po ciężkim dniu jak pielenie! Wykorzystuj czas wolny częściej przebywając na powietrzu(Jeśli mieszkasz w strefie smogu, poniżej będę mieć dla Ciebie sposób na walkę z nim). Dotleniony organizm lepiej funkcjonuje.

Podstawa do małych prac ogrodowych to długie grabie, szpikulec, mała łopatka,
sekator, mała motyka z widełkami, konewka i para rękawic ochronnych.


Na prace w ogrodzie rezerwujemy sobie czas jesienią i wiosną. To wtedy rośliny będą oczekiwały od nas bardziej intensywnej opieki. To czas przycinania, przesadzania, rozmnażania i sadzenia. Nie czaruj się, ogród to ciężka praca! Niepielęgnowany na początku będzie wydawać się udręką, ale zanim podejmiesz drastyczne kroki upewnij się czy czasem nie jesteś posiadaczem dżungli rokującej do rangi tajemniczego ogrodu! Z pozoru zaniedbane ogrody potrafią być piękne. Zanim zrównasz z ziemią tę naturalnie zagospodarowana przestrzeń pomyśl, ile to czy tamto drzewo potrzebowało lat, żeby osiągnąć dzisiejsze rozmiary! Przemyśl pomysł na metamorfozę całego ogrodu, budowanie oczek wodnych, przemianowania rabat na warzywne grządki. Do tego potrzebne są niemałe pieniądze i spory nakład pracy w postaci pielenia i czyszczenia. Mierz siły na zamiary. Nie śpiesz się.


Dokonaj na początek tylko niezbędnych prac, np. skoś trawę, pozbądź się uschniętych roślin, wypiel rabaty i… sadź, sadź i jeszcze raz sadź! W naturalnym buszu znajdź miejsce na przyszłe pikniki i hamak… i ciesz się naturą!

Nad kwiatami w domu, o czym zdążyłam się już osobiście przekonać, można łatwiej zapanować. Zanim jednak otoczysz się zielenią w mieszkaniu, poczytaj o danej roślinie. Niektóre potrzebują więcej miejsca niż jesteś im w stanie zapewnić. Poza tym nic Cię nie ogranicza! Porzuć myśli o „braku ręki” do kwiatów! To jest Twój czas na zabawę i małe eksperymenty z roślinami.

Niebieska - Lobelia, drobne białe - bacopa, białe w centrum - begonie, żółte - sunvitalia.
Posadzone na początku czerwca kwitły do września.

Zrób rekonesans aktualnie posiadanych kwiatów w domu i na balkonie. Oczyść donice i skrzynki z zeszłorocznych jednoroczniaków jeśli nie zrobiłaś tego jeszcze na jesieni, przygotuj świeżą ziemię i zaplanuj takie kompozycje kwiatowe, które będą cieszyć Twoje oko aż do jesieni. Sadź z głową! Krzewy, liście ozdobne rozrosną się więc nie sadz za gęsto. Pamiętaj, że różne kwiaty mają różne okresy kwitnienia. Sadź tak, żeby cały czas w Twoim ogrodzie/na balkonie było kolorowo!

Jeśli jesteś nowicjuszem albo nie masz za dużo czasu na prace w ogrodzie i szybko chcesz zaaranżować ganek, czy jeśli zwyczajnie szukasz jednorocznych roślin do doniczek/na rabaty, które długo postoją, polecam mroźnego starca, kocankę włochatą szarą i celozje (pierzastą niską). Trio niemal niezniszczalne! Wytrzymują mocne słońce(u mnie stały całe lato po stronie wschodniej, jak dotąd to jedyne rośliny, które nie doznały poparzeń słonecznych) pod warunkiem, że nie przesuszysz albo ich nie przelejesz. Rośliny spokojnie wytrzymają do listopada (pierwszych przymrozków)! 
Domowe kwiaty wiosną przesadź do nowego podłoża i większych doniczek jeśli tego akurat potrzebują inne rozmnóż! Pamiętaj, że nawet mimo stosowania do podlewania i zraszania miękkiej wody, czyli takiej, która odstała kilka dni w konewce, niektóre rośliny są na tyle wrażliwe, że będą wymagały zmiany podłoża raz do roku, takim przykładem są storczyki (storczyki przesadzaj tylko kiedy nie mają kwiatów!).


Mimo wszystko, kup! To piękna i elegancja roślina. Po pierwsze, zapisz rodzaj storczyka jaki kupiłaś. To banał , ale uwierz, jeśli na serio podejdziesz do tego zadania tym łatwiej będzie o ich pielęgnację i tym większą będziesz mieć z tego satysfakcję! Po drugie, czytaj o roślinach! Zaangażuj się na forach internetowych, pytaj, wymieniaj spostrzeżeniami. Przynależność do grupy, w tym przypadku, storczykowych maniaków, tylko wzmocni Twoją wiedzę o tych pięknych kwiatach, a tipy, którymi podzielą się z Tobą forumowicze, pozwolą Ci się długo cieszyć kwitnącą orchideą. 

Kilkoma wskazówkami podzielę się i ja: Do nabłyszczania liści stosuj wodę z kilkoma kroplami cytryny. Wystarczy przetrzeć liście zwilżoną w miksturze szmatką. Storczyki mają okresy, w których poza sterczącą łodygą niewiele się z nimi dzieje. Jeśli chcesz pobudzić roślinę do „wyprodukowania” nowej łodygi kwiatowej – rób jej różnicę temperatur! Wystawiaj w ciepłe dni roślinę na zewnątrz (pamiętaj o cieniu i osłonie przed wiatrem!) a potem chowaj z powrotem do środka! Osobiście w ten sposób potraktowałam dwa z moich trzech okazów, w obydwu przypadkach proces zakończył się sukcesem! 

I o takich małych satysfakcjach, które sprawią Ci radość mówię, kiedy próbuję zachęcić Cię do ogrodnictwa! A jeśli temat hodowli storczyka całkowicie Cię pochłonie, odwiedź jedną z wielu wystaw tych kwiatów organizowanych w całej Polsce!

Areka
Jednak to palmy najlepiej oczyszczają powietrze w pomieszczeniach, więc śmiało kupuj jeśli przebywasz w strefie narażonej na smog i trzymaj je nawet w sypialni! W Arekę i Kencję łatwo się zaopatrzysz, dostaniesz ją nawet w IKEA. Nie są to bardzo wymagające okazy, ale trzeba pamiętać z jakiego środowiska się wywodzą i spełnić minimum ich wymagań. Jeśli chcesz hodować je z sukcesem to pamiętaj, że uwielbiają wilgotne podłoże, ale pod żadnym pozorem nie mogą stać w wodzie. Uwielbiają częste zraszanie zwłaszcza w okresie wegetacji. Śmiało wynoś je też na ciepły deszcz! Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce i przeciągów. Jeśli chcesz lepiej poznać warunki życia palm, wybierz się do Palmiarni! Praktycznie w każdym większym mieście w Polsce znajduje się ogród botaniczny do którego trzeba chociaż raz w roku zajrzeć.

Jeśli nadal masz jakieś opory przed uprawą kwiatów – zacznij od ziół! Wystarczą sadzonki kupowane w supermarketach. Pewniak to mięta pieprzowa. Moje sadzonki nawet w mocno zacienionym miejscu ogrodu i przy ograniczonym nawadnianiu, dały się hodować. Zaletą ich uprawy jest to, że zarówno w donicach na parapecie, tarasie czy bezpośrednio w ziemi są łatwe w pielęgnacji i przydatne w kuchni(o mięcie już Pliniusz Starszy, rzymski pisarz i autor encyklopedii „Historia naturalna”, pisał, że jest świetna na ból głowy, a współcześnie znajdziesz ją w popularnym i reklamowanym preparacie do ustnym i do wcierania w skronie na migreny i problemy żołądkowe)

Wszystko zaplanuj! Znajdź sobie miejsce w domu, w którym będziesz gromadzić pomysły na przyszły sezon. Zapisuj lub znakuj miejsca gdzie  i co sadzisz (jedna z głównych bohaterek książek polskiej królowej kryminałów J. Chmielewskiej, wkładała w ziemie zużyte długopisy. Metoda w połowie skuteczna, nigdy nie wiedziała co tam posadziła!). Zmieniaj, eksperymentuj, baw się kolorami! W kalendarzu zaplanuj prace porządkowe w ogrodzie i angażuj w nie całą rodzinę. W ramach podziękowania przygotuj poczęstunek na łonie natury! Prowadź notatki z pielęgnacji roślin. Obserwuj jak zachowują się w ciągu roku i reaguj kiedy z roślinami dzieje się coś niepokojącego.

Pierwszy poważny test na ogrodnika to rozmnażanie! Spróbuj z fiołkami. Wystarczy, że znajdziesz posiadacza fiołków i poprosisz go o zerwanie kilku (max 3) listków. Ogonki zanurz do połowy w kieliszku z wodą i….czekaj. Po kilku dniach powinnaś zobaczyć kilka „małych wąsów” wyrastających z łodyg. Wsadź do dedykowanej fiołkom ziemi i pielęgnuj jak zwykle. To kolejny mały ogrodniczy sukces!


Na koniec czas na wyzwanie dla Ambitnych!
Kup w sklepie, albo lepiej, u „lokalsów” w czasie cotygodniowej wizyty na targu (o którym mówiłam tu). Pamiętaj tylko żeby nie było przejrzałe. Delikatnie wydobądź z wnętrza pestkę nie naruszając jej skórki, delikatnie ją oczyść. W trzech miejscach nakłuj ją drewnianymi wykałaczkami w taki sposób, żeby do połowy pestka zanurzyła się w wodzie. Pilnuj, żeby poziom wody utrzymywał się na tej samej wysokości. Uzbrój się w cierpliwość! Łupina pestki powinna z czasem pęknąć, a z dołu powinien wypuścić się korzonek. Uważaj, to naprawdę zadanie dla wytrwałych! Poczekaj aż z pestki ku górze pnąc się zacznie łodyga. Dopiero wtedy kiedy pojawią się na niej pierwsze listki, możesz posadzić ją do doniczki! 

Powodzenia!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6. UCZ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH

11. WYPRÓBUJ NOWY PRZEPIS NA... ZUPĘ KREM!

7. CZYTAJ