7. CZYTAJ

Znajdź czas na czytanie! Połóż się godzinę szybciej do łóżka i weź książkę do ręki! Zabierz do autobusu, samolotu! Wygospodaruj chociaż kilka godzin w tygodniu zamiast siedzieć przed telewizorem. Czytaj i ucz czytania innych! Daj przykład młodszym pokoleniom! Chociaż raz zaangażuj się w akcję czytania dzieciom i zobacz jaką to sprawia przyjemność.


Obdarowuj książkami bliskich i znajomych z okazji świąt i jubileuszy zamiast ciętych kwiatów czy innych zbędnych drobiazgów. Obdarowuj nieznajomych, podrzucając czasem jakieś książki w różnych częściach miasta, albo zostawiając w komunikacji miejskiej. W takich akcjach bierze ostatnio udział choćby Emma Watson, a jeśli chcesz iść jej śladem zostań Książkową wróżką dołączając do społeczności The Book Faries! śledź stronę Ibelieveinbookfairies.com i taguj #ibelieveinbookfairies. Sprawdź też czym jest akcja "Książka w podróży". Jeśli często przemieszczasz się pociągami, odwiedź punkt informacyjny InfoDworzec (takie punkty powołano w 10 strategicznych dworcach kolejowych w kraju) i zapytaj o Bookcrossing! Za darmo wypożycz książkę z "dworcowej" półki i oddaj ją na docelowej stacji! Wymieniaj się także ze znajomymi w szkole i pracy i daj w ten sposób książkom drugie życie!

Uważam, że do czytania trzeba zwyczajnie dojrzeć. Ja po latach „słabego” czytania średnio trzech pozycji rocznie, dziś, już zupełnie nie wyobrażam sobie nie przeczytać przynajmniej dwóch  w miesiącu. Sięgam nie tylko po bestsellery, ale i po dawne lektury szkole, filozofię czy nawet poezję. Są też książki, do których raz na kilka lat powracam. Czytanie to nie tyle konieczność, co przyjemność. Nie chciałabym demonizować tu telewizji nazywając ją stratą Twojego czasu, ale w zapachu książki, w tej tajemnicy, którą nie jedna książka się zaczyna, w języku i towarzyszeniu bohaterom, w których czasem odnajdujemy własne losy, jest coś magicznego!

Dane statystyczne Biblioteki Narodowej z przeprowadzonego badania dot. stanu czytelnictwa w Polsce mogą jednak przerazić. Wg TNS tylko 37%  Polaków w 2015r. przeczytało w całości lub we fragmencie, albo przeglądało książki, z czego 17% przeczytało ich zaledwie jedną lub dwie. Co gorsza, osób, które zadeklarowany, że nie przeczytało żadnej książki, ani fragmentu ani nie czytały prasy (tej tradycyjnej i internetowej) ani nie korzystało z Internetu w ostatnim miesiącu od badania było aż 14% badanych.


A kiedy już czytamy to co czytamy?
Wg Merlin.pl kobiety najczęściej wybierają romanse, książki kucharskie i literaturę piękną a mężczyźni historię i fantastykę (badanie z 2015r.).  Poniżej kilka podpowiedzi książek ze wspomnianych kategorii, ale osobiście nie przekonuje mnie kategoryzowanie „literatury dla kobiet” i „dla  mężczyzn”, dlatego polecam wszystkim te pozycje! Odwagi!

Propozycja dla Kobiet

ostatnie dwie: 

Appetizers: More than 100 deliciously simple small dishes and sharing plates to enjoy with friends, Cracks - Sheila Kohler

Propozycja dla Mężczyzn

ostatnia: Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

Coś niekonwencjonalnegoPodejmij wzywanie!
Od 2012 organizowana jest w Polsce kampania Narodowego Czytania. W drodze głosowania, w którym i Ty możesz wziąć udział, wyłania się jedną książkę, którą wspólnie w wybranych szkołach i bibliotekach odczytuje się Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W tym roku najwięcej głosów oddano na Wesele Wyspiańskiego!

Lista książek, na które można było oddać swój głos w tym roku.


Jeśli szukasz inspiracji odwiedzaj targi książek, wstąp czasem do antykwariatu albo weź udział w Dniach Fantastyki! Odwiedź Festiwal Fantastyki PYRKON 2017!

Najlepszą rekomendacją będą nominowani i laureaci prestiżowych nagród literackich, Pulitzer, The Man Booker Prize, Nike, Kościeliskich, Angelus, Wielkiego Kalibru, Zajdla czy Paszport Polityki.


Jestem wielką fanką robienia prezentów w postaci książek. Obdarowuję nimi w ramach podziękowań za przysługę, z okazji świąt, urodzin i jubileuszy. Sama też chętnie przyjmuję książki i moją rodzinę przyzwyczaiłam już, że zawsze przed świętami dostają listę najbardziej pożądanych przeze mnie pozycji. Przyznaję też, że jestem częstszym gościem internetowych księgarni niż stacjonarnych, ale jeśli tylko będziesz miała sama okazję, koniecznie odwiedź te księgarnie!

Urocza John Sandoe Books Ltd w Londynie/foto:shopikon.com

W stylu edwardiańskim Daunt Books w Londynie/Marylebone/foto:http://www.urban75.org/

Uznana przez The Guardian jedną z trzech najpiękniejszych księgarni świata Livraria Lello w Porto.
Podobno jest pierwowzorem biblioteki w Hogwardzie (Harry Potter)/foto:cosebellemagazine,it

Księgarnia Galignani w Paryżu/foto:www.facebook.com/LibrairieGalignani/

Le Pont Traverse w Paryżu

Stuletni teatr przekształcony w księgarnię El Ateneo Grand Splendid w Buenos Aires/foto:altasobscura.com

Oryginalna Acqua Alta w Wenecji/foto:photobucket.com


Znacie jakieś fajne, małe księgarnie w Polsce, które warto odwiedzić?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6. UCZ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH

11. WYPRÓBUJ NOWY PRZEPIS NA... ZUPĘ KREM!

2. GARDENING