6. UCZ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH

Język to pasja! Powinien rozbudzić w Tobie potrzebę poznania kultury, muzyki i ludzi, którzy pochodzą z krajów, w których się nim włada!


W nauce języka najważniejsza jest motywacja. Żadne tłumaczenia, że język potrzebny jest żeby dostać lepszą pracę albo, że przecież to język biznesu albo bo taka moda, na dłuższą metę nie pomogą! W prawdziwą motywację wierzę tylko wtedy kiedy słyszę, że ktoś absolutnie kocha i uwielbia uczyć się danego języka.

Może zabrzmi to teraz mało pedagogicznie, ale jeżeli z jakiś powodów uznasz, że nauka np. hiszpańskiego zwyczajnie Ci nie idzie, ciężko przychodzi Ci zapamiętywanie słówek, czy poprawne czytanie liter, nie możesz zapamiętać zasad gramatyki, nawet tych najprostszych, nie czujesz związku z kulturą i nie identyfikujesz się z rytmem życia Hiszpanów, to, z całą odpowiedzialnością za słowa, mówię Ci  porzuć naukę tego języka! To strata czasu! Nigdy w pełni nie poczujesz jego ekspresji!

Chyba bardzo się nie pomylę jeśli stwierdzę, że językiem angielskim w Polsce włada, na różnym co prawda poziomie, prawie cała nasza młodzież, bo przekonuje się nas i uczy w szkołach, że jest to podstawowy język obcy, który trzeba znać. Czyżby? Mało kto pamięta, że jeszcze 100 lat temu językiem, którego nie wypadało nie znać był francuski. Język elit i dyplomatów! Każdy brytyjski dżentelmen i dama wiedzieli, że jeśli w świecie chcesz prowadzić intratne interesy i nie być wykluczonym z wpływowego towarzystwa arystokratów nauka francuskiego to absolutna konieczność. Ciekawe jakiego języka będziemy się uczyć za następne 100lat, być może chińskiego? Moja rada to bądź odważna, wybiegaj śmiało w przyszłość i ucz się języka, który porusza Twoją duszą!

A co jeśli jednak nadal nie masz pomysłu albo nie poczułaś jeszcze chemii do żadnego?
Podróżuj! To najlepsza metoda. To fascynujące, kiedy na początku zamiast wsłuchiwać się i próbować rozumieć co tubylec do nas mówi, masz okazje obserwować JAK to mówi. Sposób mówienia tak samo jak mowa ciała mówią nam dużo o temperamencie! A jeśli jeszcze takowy będzie odzwierciedlał Twój, to już krok do prawdziwej miłości! Inspiracji szukaj w muzyce! Dla mnie osobiście przygoda z nauką portugalskiego rozpoczęła się wraz z pierwszymi dźwiękami piosenki „Suave Veneno” Nany Caymmi!Nową „miłość” połącz z karierą zawodową!
Obserwując sytuację na polskim rynku pracy naprawdę ciężko nie odnieść wrażenia, że centra finansowe, których filii ostatnio tworzy się coraz więcej w naszym kraju, nad wykształcenie ekonomiczne przekładają właśnie umiejętności językowe. Ale rzadko kiedy szuka się już tylko języka angielskiego, najbardziej pożądane teraz to te dalekiego wschodu, języki półwyspu iberyjskiego, skandynawskie czy turecki. Otwórz się na nowe możliwości, jeszcze na studiach aplikuj o staże za granicą i udział w zagranicznych projektach!


Forma nauki to bardzo indywidualna sprawa…

Wypróbuj szkołę językową albo indywidualne korepetycje. Niby oczywistość, ale sporo osób podchodzi do tego z lekkim sceptycyzmem. Przemyśl to i zastanów jakim typem ucznia jesteś. Szkoła narzuci Ci harmonogram i dyscyplinę! Zajęcia w szkole pozwolą zacząć przygodę z językiem i z grubsza ją usystematyzować. Pamiętaj, powiedz już na samym początku lektorowi o swoich oczekiwaniach wobec kursu, jaką chciałabyś przyjąć formę nauki, na czym Ci najbardziej zależy, na co chcesz położyć nacisk, które metody nauki działają na Ciebie najlepiej. Szukaj zajęć z nativem! Pamiętaj tylko o tym żeby lektor mówił po polsku albo innym języku, który dobrze znasz.

Co jeszcze możesz zrobić? Całkiem sporo!

  1. Nauka on-line. Portale internetowe oferują korepetycje on-line przy użyciu komunikatorów. Są alternatywą choćby dla języków rzadko pojawiających się w ofercie szkół językowych. Bywają tańsze i dają możliwość samodzielnego wyboru lektora. Masz wgląd w kompetencje zarejestrowanych nauczycieli i zorientowanie jakiego rodzaju metodami posługuje się dany nauczyciel. Masz większy wpływ na sposób prowadzenia lekcji niż jest to możliwe w kilkuosobowych grupach w szkołach językowych
  2. Sama zostań lektorem w zamian za naukę języka obcego! Znajdź na Facebook’u grupy obcokrajowców mieszkających w Polsce. Jest spora szansa, że znajdzie się ktoś chętny do wzajemnej nauki! Znajdź zagranicznego studenta! Dla niego też będzie to okazja poznać polską kulturę nie tylko od studenckiej strony.
  3. Blogi, strony www, kanały na Youtube. Wykorzystuj wiedzę blogerów i vlogerów, którymi są lingwiści albo poligloci! Zdradzą skuteczne metody nauki słówek, radzenia sobie z frazeologią czy pomogą we właściwej wymowie!
  4. Gry internetowe! Osobiście nie jestem fanką streamów, ale jeśli dzięki temu masz okazję porozmawiać z kimś w jego ojczystym języku wykorzystaj to!
  5. Prasa, radio, telewizja. Na szczęście dziś media bez Internetu nie istnieją, więc korzystaj z niego maksymalnie! Staraj się zrozumieć jakie informacje na pasku podają dzienniki telewizyjne, czytaj newsy ze świata, będą napisane stosunkowo prostym językiem, grunt to zrozumieć ich sens! Z czasem postaraj się o zakup obcojęzycznej książki, albo spróbuj sił słuchając radiowych audycji!
  6. Aplikacje na telefon! Skoro już nie rozstajesz się z telefonem wykorzystaj go do nauki! Słówka to podstawa, więc podróżując przy okazji rób systematyczne postępy w nauce.
  7. Tłumacz. Szukaj językowych książek oferujących same teksty i staraj się je tłumaczyć, albo zaopatrz w testy gramatyczne, dzięki którym potrenujesz najbardziej zaawansowane konstrukcje zdań. Moje ostatnie odkrycie to „100 testów z gramatyki angielskiej” Henryka Krzyżanowskiego, dostępna na chomikuj.

Zajrzyj do moim zdaniem fantastycznego podręcznika „45 ekspertów radzi jak nauczyć się języka” m.in. angielskiego, niemieckiego, szwedzkiego czy japońskiego. W środku najlepsze rady jak uczyć się pisać i mówić w wybranych językach, jakimi metodami osiągnąć najlepsze efekty i czego lepiej unikać! Szczególnie podobają mi się rekomendacje językowych blogów z całego świata i kanałów Youtube, tytuły magazynów przygotowanych dla obcokrajowców, adresy internetowe słowników, pomocnych aplikacji i różnych innych multimediów!


I niech inspiracją będą dla Ciebie słowa brytyjskiego artysty


“Z językami, wszędzie jesteś w domu.” – Edward De Waal

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

11. WYPRÓBUJ NOWY PRZEPIS NA... ZUPĘ KREM!

7. CZYTAJ

2. GARDENING