3. GRAJ W KONKURSACH


W konkursach zwykle chodzi oczywiście o wygraną, ale też i o dobrą zabawę. Ja w konkursach widzę jeszcze jeden walor – to świetny trening umysłu! Człowiekowi bez pracy brakuje przede wszystkim wyzwań, czasem rywalizacji i nagradzania! W konkursach można to wszystko znaleźć…

Jakie konkursy najlepiej wybierać?

Osobiście uwielbiam i polecam Tobie wszystkie te, w których trzeba się wykazać wiedzą albo pomysłowością, użyć wyobraźni albo zdolności artystycznych. Wybieraj na początek takie, w których trzeba wymyślić hasło reklamowe dla usługi lub produktu, w sposób kreatywny złożyć życzenia urodzinowe jakiejś marce, zrobić zdjęcie albo audiowizualny projekt, napisać recenzję książki czyli generalnie takie, w których  trzeba ruszyć głową a czasem nawet ruszyć z miejsca!

Zastanawiałaś się jak to jest wziąć udział w teleturnieju? Spróbuj swoich sił! Nie obawiaj się porażki. To ma być zabawa więc podejdź do tego na luzie. Może jest jakaś dziedzina z której jesteś mocna i może warto się sprawdzić?! Omijaj loterie, w których trzeba coś kupić i tylko podać nr paragonu. Ignoruj konkursy SMS-owe, tylko uszczuplą Twój portfel. Na takie konkursy nie masz realnie żadnego wpływu, to kwestia fartu. Chodzi też o to, żeby poświęć tej zabawie więcej czasu, którego przecież masz dużo, zmusić się myślenia i wyjścia z domu. Efekty mogą przerosnąć Twoje oczekiwania, a satysfakcja z pierwszej narody będzie ogromna i na pewno zmotywuje Cię do dalszej rywalizacji.

Kilka pomysłów jak zacząć, gdzie szukać i w czym brać udział:


  1. Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Nie zgodzę się z opiniami, że to forma rozrywki tylko dla emerytów. Można czuć się usatysfakcjonowanym z rozwiązania jednej szarady, a co dopiero „100 panoramicznych”! A jeśli przy tym można jeszcze coś wygrać?! W klasycznych panoramicznych wystarczy rozwiązać 10 krzyżówek a ich rozwiązania wysłać wraz z kuponem z książeczki do Organizatora. Sprawdzaj swoją wiedzę! Ucz się!
  2. Śledź konkursy. Zamiast przypadkowo przeglądać strony różnych firm i producentów sprzętu skorzystaj z gotowych stron internetowych poświęconych aktualnie trwającym konkursom. Znajdziesz tam konkursy internetowe, facebookowe, kulinarne, fotograficzne i inne.
  3. Masz zdolne dziecko? Sama coś tworzysz? Może warto pokazać to światu! Rozglądaj się szerzej i mierz wysoko! Szukaj międzynarodowych konkursów dla dzieci i dorosłych. Przykładem może być prestiżowy, co roku organizowany przez Galerię Saatchi w Londynie dla dzieci ze szkół z całego świata Saatchi Gallery Prize for Schools. Dla dorosłych, jeśli tylko interesuje Cię ceramika, spróbuj sił w International Ceramics Competition w Japonii. Gwarantuję, że już sam udział w tak znakomitych konkursach przyniesie satysfakcję!
  4. Rób zdjęcia! Nawet jeśli nie planujesz teraz uczestniczyć w żadnym konkursie. Fotografia poza tym, że dostarcza dobrą rozrywkę i pozwala utrwalić wspomnienia, często przydaje się w konkursach i to nie tylko fotograficznych.
  5. Rymuj! Z moich spostrzeżeń wynika, że niebanalne odpowiedzi np. pisanie wierszem wygrywa większość konkursów. Jeśli wydaje Ci się, że to nie dla Ciebie, zacznij od wymyślenia pierwszej linijki wiersza a później wspomóż się stronami internetowymi, które podpowiedzą Ci rymy do szukanego słowa!
  6. Szukaj wskazówek na stronach Organizatorów, wykorzystuj znaki rozpoznawcze marek organizujących konkurs. Czasem Twojemu nawet najbardziej oryginalnemu zgłoszeniu, czegoś brakuje… Organizatorzy uwielbiają, kiedy w treści np. wiersza znajdują się rozpoznawalne dla tej marki hasła czy elementy, co daje z jednej strony satysfakcje Organizatorom, że podjęte przez nich dotychczasowe działania marketingowe przynoszą skutek, z drugiej strony Tobie, bo Twoje zgłoszenie zostanie na pewno dostrzeżone. Zwiększasz tym samym swoją szansę na wygraną!
  7. Regulamin. Zawsze czytaj Zasady konkursów. Często trzeba spełnić więcej niż jeden warunek, żeby Twoje zgłoszenie było wzięte pod uwagę. Czytaj regulamin żeby czas poświęcony na wymyślenie oryginalnej odpowiedzi nie okazał się stracony!
Czy w konkursach naprawdę się wygrywa?

Tak! Musisz jednak pamiętać o tym, że w popularnych konkursach znanych marek może być nawet kilkaset tysięcy zgłoszeń. Twoja praca może być dobra, ale wśród uczestników zabawy mogą pojawić się lepsi. Nie zniechęcaj się i dalej bierz udział! Gwarantuję, że w końcu się opłaci! Wiem to z własnego doświadczenia!  W ostatnich dwóch latach wzięłam udział w ok. 30 różnych konkursach, z czego wygrałam 3 razy(dwa razy zdobyłam główną nagrodę!). Skromnie?  Osobiście wydaje mi się to być całkiem przyzwoity wynik, zwłaszcza, że konkurencja była liczna i naprawdę kreatywna! Głównymi nagrodami, które udało mi się wygrać były zestawy kosmetyków o łącznej wartości PLN 1400(nadal wydaje Ci się skromnie?). W trzecim przypadku były to dwa zestawy filiżanek ze spodkiem i talerz niemieckiej, znanej firmy produkującej porcelanę o wartości ok. PLN 400. Przyznam, że lubię wyzwania i lubię wygrywać, dlatego już szukam kolejnych konkursów!

Uważaj na zapisy w Regulaminach konkursów!

Czasami zapominamy, że tak samo jak od dużych wygranych w grach totalizatora sportowego tak i w przypadku konkursów gdzie nagrodami są nagrody rzeczowe znacznej wartości, trzeba zapłacić podatek! Ustawa PIT reguluje zasady płacenia podatku od wszelkiego rodzaju wygranych i warto się z ogólnymi zasadami zapoznać. (sprawdź to w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 30, art. 21, art. 41 )

Czytaj w regulaminach konkursów zwłaszcza te zapisy, które mówią kto dokona zapłaty należnego podatku od wygranej. Przeważnie to Organizatorzy konkursu biorą na siebie ten obowiązek, przeznaczając dla Zwycięzców dodatkową nagrodę pieniężną, której nie otrzymują uczestnicy, tylko którą Organizator przekazuje w imieniu Zwycięzców do odpowiedniego urzędu skarbowego. Są jednak wyjątki i z takim wyjątkiem miałam okazję się zetknąć. W konkursie fotograficznym jednego z popularniejszych miesięczników o tematyce podróżniczej, w którym do wygrania był profesjonalny sprzęt fotograficzny, to Zwycięzców zobowiązano do przekazania Organizatorowi odpowiedniej kwoty na pokrycie podatku! Jest to oczywiście zgodne z prawem, ale widząc taki zapis pozostaje  mały niesmak.Zostaje już tylko napisać:  Żeby wygrać, trzeba grać!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6. UCZ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH

11. WYPRÓBUJ NOWY PRZEPIS NA... ZUPĘ KREM!

7. CZYTAJ

2. GARDENING