10. POZNAJ KOBIETY W ŚWIECIE SZTUKI, CZYLI KAMPANIA #5WOMENARTISTS

Czy potrafisz wymienić nazwiska przynajmniej pięciu artystów związanych z takimi dziedzinami sztuki jak malarstwo, rzeźba, grafika czy fotografia? Spróbuj….
Czy wśród wymienionych znalazły się kobiety? Jeśli nie, to czy potrafisz wymienić te pięć związanych ze sztuką? No właśnie… Niedostrzegalność, obecnych przecież w sztuce, kobiet może zasmucić. Jeśli udało się Tobie wymienić przynajmniej tych pięć to fantastycznie, gratuluję, ale jesteś w mniejszości!

Jak radziły sobie przypadkowo zapytane osoby?


Jedyne na świecie muzeum dedykowane wyłącznie sztuce kobiet, tj. National Museum of Women in the Arts od dwóch lat patronuje akcji #5WOMENINTHEARTS, kampanii społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi na problem nierówności płci w sztuce. Do Akcji zaproszone zostały galerie, muzea i inne instytucje oraz osoby, które po prostu kochają sztukę. Poprzez media społecznościowe począwszy od dnia 1 marca przez cały miesiąc (jako, że właśnie w marcu świętuje się Międzynarodowy Dzień Kobiet) wszyscy chętni mieli podjąć się zadania/challenge’u pod hasłem #WomensHistoryMonth, polegającego na promowaniu kobiet, zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki! Do kampanii tylko w tym roku przyłączyło się ponad 520 różnych organizacji lokalnych i zagranicznych z 30 różnych krajów i 10 tys. indywidualnych osób. Na Instagramie przeszło 4,5tys. a na Twitterze ponad 17tys. razy użyto hashtaga #womeninthearts!

Jak dołączyć do kampanii? Podejmij wyzwanie!

Mimo, że miesiąc marzec już minął, możesz:
  1. nominować do zadania swoich znajomych i rodzinę w serwisach społecznościowych
  2. sama dzielić się przez miesiąc(!) informacjami o swoich ulubionych artystkach umieszczając w postach ich mniej lub bardziej znane dzieła
  3. sprawdzić okoliczne muzea i galerie i udostępnić zdjęcia prac kobiet, których wystawa trwa w Twoim mieście
  4. śledzić na własną rękę serwisy społecznościowe i posty z Tagiem #womeninthearts
  5. zajrzeć na stronę muzeum National Museum of Women in the Arts i odkryć dotąd nieznane Ci artystki i ich dzieła

Dlaczego tak ważne jest aby dostrzec rolę kobiet w sztucę i to nie tę, w której są jedynie obiektami w rękach artystów - mężczyzn? Wystarczy zadać sobie kilka prostych pytań, a potem przyjrzeć się liczbom. Ile artystek znalazło się w zestawieniu stu najlepszych zeszłorocznych wyników aukcyjnych? Ilu spośród artystów wystawianych w najsławniejszych galeriach i muzeach świata to kobiety? East London Fawcett Group, w skrócie ELF, od lat przygląda się sprawie i publikuje statystyki swoich badań, w których wykazuje, że aż 83% artystów wystawianych w Tate Modern to mężczyźni, w Saatchi Gallery 70%. Jedynie 5% prac, jakie znajdują się w słynnych, stałych kolekcjach sztuki, wyszło spod pędzla kobiet i tylko 2,7% wydawanych książek dotyczy życiorysów i twórczości kobiet.

Znakiem rozpoznawczym wolontariuszy z ELF stał się słynny w 1989r. plakat

„Czy kobiety muszą być nagie, aby dostać się do Metropolitan Museum?. Według dalszej części sloganu, mniej niż 5% wystawianych artystów współczesnych to kobiety, jednak aż na 85% aktów, widnieje naga płeć piękna.

Guerrilla Girls i Pussy Galore, zachowujące swoją anonimowość grupy aktywistek feministycznych, w skład których wchodzą artystki, pisarki, kuratorki i kolekcjonerki dzieł,  walczące z dyskryminacją kobiet w świecie sztuki tak zaprezentowały na przestrzeni lat wyniki swoich badań dot. procentowego udziału kobiet reprezentowanych przez największe galerie w Nowym JorkuStatystyki, którym warto się przyjrzeć

I w końcu Kobiety, którymi warto się zainteresować


Louise BourgeoisLee Krasner
Magdalena Abakanowicz
  Yayoi Kusama 
Njideka Akunyili CrosbyHannah Höch

/Wszystkie zdjęcia pobrane z sieci.

Ale Kobiety w sztuce to nie tylko malarki, rzeźbiarki. To też kuratorki, historyczki sztuki i kolekcjonerki! W Polsce kobietą, której przypisać można wszystkie te trzy zaszczytne role jest Anda Rottenberg. A już niedługo będzie można przypisać jej kolejną, będzie bowiem w VOGUE Polska(pierwszy numer ma się ukazać w marcu 2018) kierować działem Kultura!

zdjęcie z sieci


Część pokaźnej kolekcji sztuki Andy Rottenberg można było podziwiać na przedaukcyjnej wystawie w warszawskim Desa Unicum na przełomie marca i kwietnia. W kolekcji, której sprzedaż osiągnęła zawrotną kwotę prawie 2 milionów złotych, znalazły się prace m.in. Dwurnika, Bałki, Rajkowskiej czy Stażewskiego. Warto poznać też 8 innych wpływowych historyczek sztuki, których sylwetki prezentuje w jednym z artykułów Artsy.

Komentarze